Stor interesse for P+’s debatter på Folkemødet

19. juni 2025

circle

Fleksibel tilbagetrækning, ansvarlige investeringer og stress var udgangspunktet for de seks arrangementer P+ var vært ved på Folkemødet 2025.

Høj sol, højt humør og høj bølgegang i debatterne var igen i år grundlaget for Folkemødet i Allinge på Bornholm.

P+ inviterede til seks events, og der var stor interesse for at blive klogere på alt fra fleksibel tilbagetrækning og ansvarlige investeringer til stress. Derudover deltog P+ også i andre organisationers paneldebatter og netværksarrangementer.

”Folkemødet er en fantastisk mulighed for os til at sætte fokus på nogle af de temaer, som fylder allermest for vores medlemmer, og for at skubbe til vigtige dagsordener. Fremmødet til vores arrangementer viste også, at der er interesse for at blive klogere på emnerne, og det er vi selvfølgelig glade for”, siger Kåre Hahn Michelsen, administrerende direktør i P+.

Alle vores egne events blev afholdt i Forsikring og Pensions (F&P) telt, og flere af dem blev til i samarbejde med IDA og Djøf.

Smider vi gråt guld på gaden?

Torsdag stod i seniorernes tegn med et interview af etnolog Aske Juul Lassen efterfulgt af en paneldebat om, hvordan vi bedst indretter arbejdsmarkedet til dem, der både kan og vil arbejde, efter de har ramt pensionsalderen.

Aske Juul Lassen er lektor ved Københavns Universitet og ekspert i seniorers arbejdsliv og overgangen til pension. I interviewet med journalist Vibeke Daell Bjerrum gjorde han deltagerne klogere på, hvad der skal til for at fastholde den ældre del af arbejdsstyrken.

Aske Juul Lassen opfordrede blandt andet til at skabe bedre dialog mellem medarbejder og leder, når pensionsalderen nærmer sig, så der skabes klarhed om forventninger og risikoen for misforståelser mindskes.

I den efterfølgende paneldebat, hvor adm. direktør Kåre Hahn Michelsen repræsenterede P+, deltog også Malene Matthison-Hansen, forperson for ansattes råd i IDA, Erik E. Simonsen, som er vicedirektør i DA, Tina Feldt Jessing, vicedirektør i Medarbejder- og Kompetencestyrelsen og Thomas Holberg, politisk seniorkonsulent i Ældre Sagen. Og de var langt fra er enige om alt.

Én ting paneldeltagerne kunne blive enige om var dog, at seniorer er guld værd på arbejdspladserne, og at der skal gøres mest muligt for at beholde dem, der ønsker at blive, efter pensionsalderen er nået.

Grøn omstilling og forsvarsinvesteringer

Klima eller kampvogne? Sådan lød spørgsmålet, som både paneldeltagere og deltagerne på de fyldte stolerækker skulle svare på i fredagens debat hos P+. Inden debatten for alvor blev skudt i gang, skulle der nemlig stemmes, om man helst vil have pensionsopsparingen investeret i den grønne omstilling eller forsvar.

Langt størstedelen i telte rakte en grøn seddel i vejret for grøn omstilling, mens nogle også rakte begge kort op.

I paneldebatten modereret af journalist Adam Holm deltog GAIA – Unge for et grønt erhvervsliv, som var repræsenteret af Luna Solhave, Ulrik Crüger Ahm fra Liberal Alliances Ungdom, Tim Whyte, som er generalsekretær i Mellemfolkeligt Samvirke, debattør Christopher Arzrouni samt Kåre Hahn Michelsen.

I P+ investeres både i grøn omstilling og forsvar, og der var også i panelet konsensus om, at det ene ikke udelukker det andet.

Mens Tim Whyte argumenterede for, at investeringer i den grønne omstilling er gode investeringer, da klimaforandringerne på sigt vil påvirke markederne markant, stod Christoper Azrouni fast på, at pensionsselskabers investeringer ikke skal være politiske, men har ét overordnet mål, nemlig at skabe gode afkast til medlemmerne.

Inden Kåre Hahn Michelsen deltog i debatten, interviewede han Friis Arne Petersen, der er tidligere topdiplomat og bl.a. ambassadør i USA og Kina, som gav sit perspektiv på den helt nye geo- og sikkerhedspolitiske situation, vi står i.

Ifølge Friis Arne Petersen har den geopolitiske usikkerhed skabt store udfordringer for Europa på flere fronter. Derfor er det vigtigt, at Europa står sammen og laver fælles løsninger på for eksempel forsvarsområdet.

Stress fylder i statistikkerne

Stress er en enorm udfordring i hele samfundet, og derfor også for pensionsselskaber, hvorfor det hos P+ var i fokus på Folkemødets sidste dag.

Nogle af de helt store spørgsmål i forhold til stress er, hvorfor det opstår, og hvad man kan gøre for at undgå det. Det gjorde psykolog, forsker, forfatter og foredragsholder Malene Friis Andersen os klogere på i en samtale med journalist Mette Walsted Vestergaard.

Malene Friis Andersen fortalte bl.a. om offentligt ansatte kvinder, som fylder meget i stress-statistikkerne. Og hvor afgørende en rolle gode ledere spiller, hvis man skal foregribe alvorlige stresssituationer på arbejdspladsen.

Malene Friis Andersen står sammen med organisationspsykolog Marie Kingston bag ’Stresstrappen’, der er et værktøj, P+’s medlemmer kan bruge til at finde ud af, om der er noget, man skal være særligt opmærksom på i forhold til sin trivsel.  

Efterfølgende debatterede et oplagt panel, hvorfor især kvinder får stress. Panelet bestod af arbejdslivspolitisk chef Edith Jakobsen fra Djøf, vicedirektør Tina Feldt Jessing fra Medarbejder- og Kompetencestyrelsen, politisk chef for arbejdsmiljø og sundhed i DA, Maria Bille Høeg, forperson i Kvindeøkonomien Benedikte Løje Nielsen samt medlemsdirektør i P+ Lene Mortensen.

Teltet var fyldt til bristepunktet af et engageret publikum, der hver især markerede med en knappenål på ’Stresstrappen’, hvor hårdt de selv har været ramt af stress. Ikke overraskende havde mange stiftet bekendtskab med en stresstilstand.

I panelet var der bred enighed om, at stress er en stor samfundsudfordring, der skal gøres noget ved, men løsninger som for eksempel obligatoriske kurser for ledere var der delte holdninger til.

Lene Mortensen, medlemsdirektør i P+, er glad for den store interesse for debatten, og der er mange gode ting, der kan bygges videre på.

”Debatten viste, at der er brug for endnu større dialog mellem arbejdsmarkedets parter samt pensionsselskaber, men den viste også, at alle er lydhør over for at finde nye løsninger,” siger hun. 

Fotokreditering: Jørgen Jacob Jensen